Nepriaznivá situácia pre život na Ukrajine, spôsobila príchod veľkého množstva ukrajinských občanov najmä z Mariupoľ, Charkova, Odesy aj na Slovensko. Oni si neželali opustiť svoje domovy. Oni museli. Kto z nás si vie predstaviť zbaliť celý svoj majetok do jedného kufra? Smutné a kruté.

Združenie K.A.B.A. Slovensko sa zapojilo do pomoci v oblasti vzdelávania výučbou slovenského jazyka. Práve rečová bariéra okrem uznávania vzdelania je veľkým problémom pri pracovnom uplatnení sa Ukrajincov na slovenskom trhu práce. V spolupráci s ÚPSVaR v Martine sme začali vyučovať kurzy slovenského jazyka v rozsahu 72 hodín. Na hodinách sa dozvedáme o ich živote na Ukrajine, o ich pocitoch a oni sa zasa dozvedajú o živote u nás. Sú ťažko skúšaní, no napriek tomu odhodlaní naučiť sa náš jazyk, ktorý vôbec nie je jednoduchý. Lektorky s nimi zažívajú mnoho vtipných situácií, ktoré využívajú pri cvičeniach a dialógoch. Témy, ktoré preberajú im pomáhajú v bežnom osobnom, ale aj pracovnom živote.

Počas prvého kurzu prišlo obdobie Vianoc a preto sme im v K.A.B.A. Slovensko pripravili Vianočné posedenie so všetkými tradíciami a zvykmi. Na tejto milej akcii sa zúčastnila aj p. riaditeľka ÚPSVaR v Martine sa koordinátorka pre Ukrajincov.

Spomínali sa aj zvyky na Ondreja, Sv. Mikuláša, Luciu a celkový význam adventného obdobia. Aj naši ukrajinskí priatelia doniesli svoje typické vianočné jedlá. Ochutnali sme tradičné štedrovečerné jedlo „Kuťa“ – zmes varenej pšenice, medu, vlašských orechov, maku a hrozienok.

Celé stretnutie sa nieslo v milej a príjemnej atmosfére a skončilo spevom slovenských a ukrajinských kolied.

Blíži sa záver kurzu a je krásne počuť pokrok v ich rozprávaní po slovensky. To nám dáva vieru, že táto práca je zmysluplná a obohacuje nielen nás, ale predovšetkým našich ukrajinských priateľov.

Tím K.A.B.A. Slovensko