Termín: 1.4.-14.4.2017
Miesto: Ústí nad Labem, Česká republika
Odbor: SOŠ OaS Martin – kaderník, kozmetička
Počet: 10 študentov + 1 pedagóg

Žiaci našej SOŠ v odbore Kaderník a Kozmetička sa v rámci projektu ERASMUS+ zúčastnili v termíne 1.-14. apríla 2017 výmenného študijného pobytu v Severočeskej strednej súkromnej škole v Ústí nad Labem.

Cestovali sme z Vrútok do Prahy Regiojetom, s prestupom v Prahe do Ústí nad Labem. Na stanici nás čakali dvaja pedagógovia, ktorí nám pomohli s kuframi a odprevadili nás na internát, kde sme sa počas celého nášho pobytu aj stravovali. Našou výmennou, družobnou školou bola súkromná škola, ktorá má tiež žiakov v odbore kaderník a kozmetička, kde naši žiaci počas celého pobytu praxovali denne na strediskách praktického vyučovania od 7.00 – 13.30 hod. Naše pracovné dni prebiehali podobne ako u nás. Okrem pracovných úloh, ktoré museli žiačky splniť, sa zapojili do bežného pracovného procesu, nebáli sa ostrihať, nafarbiť klientov, ktorí navštevovali stredisko odbornej praxe. Žiačky pracovali pod dohľadom mentoriek, ktoré na koniec pobytu dievčatá aj hodnotili.

Okrem praxe sme absolvovali aj poobedňajšie poznávacie výlety v okolí, alebo víkendové celodenné výlety mikrobusom. Spoločnosť nám robili pedagógovia z družobnej školy, pani Petra a pán Richard. Venovali nám všetok svoj voľný čas, aby nám ukázali krásy ich mesta, ale aj okolitých miest. V poobedňajších hodinách sme navštívili Múzeum pravekých zvierat a moderného umenia, ZOO priamo v Ústí, ktorá bola len tri zastávky od nášho internátu. Rozhľadňa VĚTRUŠE, z ktorej bol nádherný výhľad na celé Ústí. V jeden sychravý deň nám dobre padla návšteva Aquaparku v Děčíne. Príjemný zážitok sme mali pri návšteve Mydlárne Rubens v malej dedinke s názvom Rúžová, kde nám pani majiteľka ukázala priestory a zasvätila nás do tajov pri výrobe mydla a rôznych olejov do kúpeľa. Zážitkom bolo, že každý z nás si mohol podľa seba namiešať rôzne oleje, vyzdobiť vlastné mydlá. Počas voľných víkendových dní, sme navštívili mesto Litoměřice – Veľkonočné trhy, centrum, Biskupskú rezidenciu, múzeum a pamätník v Terezíne. Mesto Liberec – ZOO a krásy botanickej záhrady. V malebnom mestečku Hřensko, nazývané aj švajčiarske Česko, sme videli nádhernú architektúru a absolvovali sme aj ľahkú túru cez les. Na konci pobytu sme boli na výlete v Prahe. Navštívili sme Karlov most, Staromestské a Václavské námestie.

Čo nám výmenný pobyt dal?

Naučili sme sa akceptovať pracovný rytmus v susednej krajine, pracovnú disciplínu ich žiakov, aktivitu v tvorbe súťažných účesov a harmonogram práce školy. Kaderníčky absolvovali školenia farbenia vlasov, predlžovanie vlasov technikou pomocou keratínu, školenie večerných účesov. Kozmetičky sa naučili nové techniky pri masáži tváre, masáž chrbta, masáž rúk, lepenie trsov. Zúčastnili sa školenia prírodnej kozmetiky. Všetky tieto úkony sme si počas školenia aj prakticky vyskúšali, naučili a získali aj certifikáty. Z pohľadu žiakov, výmenný pobyt žiaci zhodnotili veľmi pozitívne. Počas praxe na súkromnej škole boli obohatení nielen praktickými zručnosťami žiakov, ale aj o poznávanie Českej krajiny počas poobedňajších a víkendových výletov. Na začiatku pobytu sme nevedeli, čo máme očakávať, ale počas aj na záver pobytu, sme boli príjemne prekvapení z ľudí, ktorých sme spoznali, čo sme sa naučili a zažili.

Určite by sme odporučili ostatným žiakom takýto výmenný pobyt cez projekt ERASMUS. Poďakovanie patrí nielen združeniu KABA Slovensko za vhodný výber školy, ale aj vedeniu našej školy, hlavne našim mentorom z českej strany, majstrom, pedagógom a vedeniu súkromnej školy. Okrem pracovných a poznávacích zážitkov sme nadviazali aj nové priateľstvá.

Autor: Ľubica HANAJÍKOVÁ – majsterka odborného výcviku

Z ÚČTU ZRUČNOSTÍ:

– napísali študenti mobility svoje postrehy a zážitky

Za tie 2 týždne som zažila veľa vecí, pekných aj takých horších, ale hlavné je, že sme to tam všetky zvládli a užili si to tam. Veľmi mi za tým bude smutno, páčilo sa mi tam veľmi, tí ľudia, obchody :D, okolie, prax :), som veľmi rada, že som sa mohla tohto zúčastniť a navštíviť toľko krásnych miest :). Domov si odnesiem veľa spomienok, zážitkov, velľa nových techník. Dúfam, že sa raz ešte vrátim do týchto miest … Síce už nie ako žiačka, nie cez spoločnosť Kaba, ale ako už vyštudovaná kaderníčka so svojim snom, dospelý človek čo si chce oprášiť spomienky a zas zaspomínať :). Ďakujem za všetko :).

Tak dnes sa to všetko skončilo… Myslela som si, že to bude zlé, no dnes viem, že som zažila niečo čo ešte nie. Keď mám pravdu povedať, bude mi to tu veľmi chýbať. Spoločné večery s babami na izbe, rozprávanie sa každý deň, všetky blbosti čo sme robili, no bude mi to chýbať… České baby z praxe tiež… Odnášam si veľa nových skúseností, metódy masáží a všetko možné a hlavne zážitky, na ktoré budem ešte dlho spomínať… Som rada, že som sa zúčastnila tohto projektu, veľa mi to prinieslo… Tak snáď sa ešte raz vidíme, Ústí nad Labem.