• Názov projektu:  Turiec do Európy, Európa do Turca

  • Číslo projektu: 2022-1-SK01-KA121-VET-000060774

  • Termín: 03.04. – 21.04.2023

  • Počet účastníkov: 12+2

  • Odbor: hotelová akadémia

  • Miesto: Valencia, Španielsko

Na začiatok…

Začiatok apríla patril 12 žiakov z Hotelovej akadémie v Žiline, ktorí sa mali možnosť zúčastniť až 3-týždňovej praxe v krásnom meste Valencia v Španielsku. Všetci študenti boli z odboru hotelová akadémia a boli rozdelení do 3 firiem na pracovné pozície kuchár a čašník.

Prvý deň po príchode do Valencie ich čakala „hodina“ španielčiny a prehliadka mesta spojená so city game, vďaka ktorej mohli mesto spoznať a zistili zaujímavosti.

Prax…

Mister Café – je kaviareň v ktorej pracovali študenti v doobedných alebo večerných hodinách.  Pripravovali kávu a iné nápoje pre zákazníkov, obsluhovali ich. Naučili sa nové informácie o príprave kávy, aké druhy káv sa v Španielsku pripravujú a koľko gramov kávy dávajú. Naučili sa veľa nových španielskych slovíčok, ktoré im pri praxi veľmi pomohli.

Café Terra de Mar – na tejto prevádzke študenti pracovali aj za barom v kaviarni aj v kuchyni. Naučili sa pripravovať španielske jedlá, prestierať stoly. Objavovanie nových druhov káv, príprava nápojov či krájanie zeleniny, rýb a rôznych druhov mäsa bolo náplňou ich práce. Nemohla chýbať obsluha zákazníkov. Hodina španielčiny sa opäť ukázala ako veľmi užitočná, pretože ju využili či pri komunikovaní so zákazníkmi, ale aj pri dorozumievaní sa so svojimi kolegami.

DEVORADORES CATERING – je cateringová spoločnosť, pre ktorú praxovali naši 4 študenti v kuchyni. Pomáhali v kuchyni, pripravovali jedlá či krájali zeleninu, ryby.. Balili balíčky, pripravovali hamburgre, robili chlebíčky na rôzne spôsoby .Naučili sa pripravovať národné španielske jedlá ako Paella a Churos. Komunikovali najmä po anglicky, občas však využili aj španielske slovíčka.

Voľný čas..

Vo svojom voľnom čase boli na návšteve bioparcu, múzea, prechádzky po miestnom parku. Určite si nemohli ujsť návštevu pláže a mora. Taktiež návšteva aquária a futbalového zápasu nemohla chýbať.

Možno že, si niekto povedal, že 3-týždňová prax v zahraničí sa im bude zdať veľmi dlhá a časom sa začnú nudiť ale opak bol pravdou. Nezabudnuteľné zážitky, spomienky, kolegovia a všetko ostatné je to, na čo budú spomínať vždy v dobrom!