• Názov projektu:  Turiec do Európy, Európa do Turca

  • Číslo projektu: 2022-1-SK01-KA121-VET-000060774

  • Termín: 17. 04. – 28. 04. 2023

  • Počet účastníkov: 15+1

  • Odbor: Elektrotechnika, Mechatronika

  • Miesto: Hradec Králové, Česká republika

  • Partneri: SmartBit, Hradec Králové

Čistí, nebo umazaní?

V rámci Erasmus+ mobility v Českej republike – Hradec Králové, ktorú každoročne pre našu školu organizuje K.A.B.A. Slovensko, sme sa s chlapcami oboznámili s vývojom techniky od tranzistoru až po súčasné počítače. Mali sme možnosť vidieť ako sa vyrábajú Škodovky v Kvasinách a zároveň sa pozrieť sa do Múzea parných strojov v Žamberku. Riešili sme automatizačné úlohy pomocou programovania priemyselných počítačov PLC a vyskúšali sme si aj 3D tlač. Za 2 týždne sme prebehli vývojom techniky od „doutnavky“ až po mobilom riadený let dronu!

Blikač a Zkoušečka

Počas prvých dvoch dní si prvá skupinka mohla, s pánom Mgr. Zubrom, napájkovať a oživiť blikač, ktorý tak dobre poznáme zo železničných priecestí. Druhým projektom bola jednoduchá skúšačka, ktorá obsahovala bzučiak a malú elektrónku – svetielko, doutnavku.

Cesta do Kvasin

Prvú exkurziu sme mali do výrobného podniku Škoda v Kvasinách. Už cestou nás pán Ing. Černý pripravil na to, že v dnešnej dobe je veľká časť výroby automatizovaná a človek sa stáva údržbárom, ktorý sa stará o stroje počas plánovaných prestávok. Takýto pracovník nie je platený od toho koľko pracuje, práve naopak – zarobí najviac ak všetky stroje, o ktoré sa stará, pracujú bezchybne a on sa môže pripravovať na ďalší zásah. Inými slovami „údržbár“ je platený za to aký je čistí, nie za to aký je špinavý. Počas exkurzie sme videli zvarovňu, kde zváranie celej karosérie vykonávali roboti. Presne, rýchlo a opakovateľne. Jednotlivé diely boli medzi stanoviskami transportované pomocou mimo-úrovňových dopravníkov. Áno, pre neznalého návštevníka pôsobila celá hala ako tanec robotov.

Cesta do Žamperku 

Aj zašpiniť sme sa stihli. Druhý deň sme navštívili múzeum parných strojov v mestečku Žamberk. V bývalej továrni na výrobu látok sme si mohli pozrieť ako fungovali manufaktúry z obdobia pred elektrifikáciou. Videli sme nielen mohutné parné valce na vyrovnávanie ciest a chodníkov, ale aj malú lokomotívu, ktorú zamestnanci múzea navrhli a vlastnoručne postavili. Túto lokomotívu sme mali pripravenú na odskúšanie, takže sme si mohli zašoférovať „ako za starých čias“. Pán Ing. Prokopec, náš sprievodca expozíciou, nám priblížil život ľudí v „období pary“. Bežný pracovný deň trval 16 hodín pritom súdobé výrobky museli dosahovať kvalitu tých dnešných. Medzi zaujímavosťami múzea sme mohli obdivovať aj funkčné modely strojov. Tieto veci zlúčili na prezentáciu nápadov a prilákanie investorov, ktorí si mohli zaplatiť výrobu lokomotívy v skutočnej veľkosti.

Cytron Maker Uno 

V piatok sme mali pod vedením p. Dočekala a Mgr. Zubra úlohy, ktoré sme mali vyriešiť pomocou Maker Uno od firmy Cytron. Jedná sa o rozšírenie populárneho Arduina, takže sme si vedeli poradiť. Dokonca sa chlapci posnažili a poobede naprogramovali aj tónové zvonenie na známu slovenskú pesničku „išli dievky ľan trhať“. Druhá skupinka sa musela popasovať s montážou SmartBit stavebnice pásového dopravníka a jednoduchého manipulátora.

Sobota v Prahe

Cez víkend, v sobotu, sa nám podarilo vypadnúť do Prahy. Keď sme sa rozhodovali, či ostať v Národním Múzeu, alebo sa prebehnúť po meste, pekné počasie zavážilo a tak sme sa vybrali na prechádzku. Z Václavského námestia ideme Františkánskou záhradou popri kostolu Panny Márie Sněžné až na Jungmannovo námestie. Odtiaľ na Národní třídu a ku kostolu sv. Jiljí. Oproti kostolu vidíme prvú budovu rektorátu ČVUT a pokračujeme na Staromestské náměstí. Orloj, Týnsky chrám, Socha Mistra Jána Husa a ďalej do Klementína. Pri Karlovom Moste obdivujeme sochu Karola IV a štyroch fakúlt najstaršej Univerzity v Čechách. Na Malej strane sa zastavíme pri barokovom kostole sv. Mikuláša a šup do Vadštejnskej záhrady. Krápnikova stena, Salla Terrena, fontána s Herkulesom a ide sa do Vojanových sadov. Cez Kampu sa dostaneme na most Légíí a pokračujeme na Smíchov. V OC Anděl máme obed a potom je voľný program. Poobede nás čaká záhrada Kinských, lanovka na Petřín, Premonstrátsky Kláštor na Strahově. Po Pohořelci schádzame k Lorete, cestou vidíme 2 kandelábre. Pred Arcibiskupským palácom si pozeráme Matiášovu bránu a sochu Tomaša Garyka Masaryka. A odteraz priamo ku Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Po krátkej prestávke schádzame popri Zlatej uličke ku Starým zámeckým schodom a odtiaľ na Můstek. Stretli sme sa pod sochou sv. Václava a vlakom ideme priamym spojom do Hradce.

Nedeľa = Hučák

V nedeľu sme sa boli pozrieť do dnes už historickej vodnej elektrárne Hučák na Labe. V rámci prehliadky strojovne s troma Francisovými turbínami sa naším chlapcom podarilo správne zodpovedať kvízové otázky a vybojovať si knihu o českých eletrárňach od ČEZu. Po prednáške sme si mali možnosť pozrieť ďalšie čisté zdroje elektrickej energie. V showroome s modelmi malých elektrární sme sa mohli pohrať so solárnym panelom, veternou, prílivovou a vidieť aj prečerpávaciu elektráreň.

Pondelok/Utorok = FoxeeLab

V pondelok sme dostali za úlohu poskladať stavebnice pásového dopravníku a jednoduchých manipulátorov z Foxee Labu. Samotná montáž si vyžadovala precíznu prácu. Poobede nás čakalo oživenie poskladaných častí a programovanie v prostredí PLC Mosaic. V utorok sme taktiež programovali v PLC Mosaic. Od funkčného dopravníku až k spolupráci robotického manipulátora s dopravníkom bolo potrebné prelúskať celú radu úloh. Tento deň bol najnáročnejší zo všetkých dní, takže poobede sme mali príjemný relax. Naučili sme sa ovládať kvadrokoptéru – drona.

Streda

V stredu nás čakalo modelovanie v programe Autodesk Inventor. Pre naších mechatronikov práca s 3D CAD programom nepredstavovala žiadny problém. V rámci 3 hodinového bloku sme si z výkresu vedeli vymodelovať 3D súčiastku. Potom sme sa boli pozrieť do laboratórií a dielní Univerzity Hradec Králové. Poobede nás už čakali WACOM tablety a tvorba animácií. Počas 3 hodinového bloku sme si spravili jednoduchú animáciu s využitím pera a tabletu.

Štvrtok 

V rámci práci s 3D tlačiarňami značky Rebel sme si mohli vytvoriť vlastný model a vytlačiť ho. Zrazu sa nám naskytol priestor na malú súťaž: kto vytvorí najľahšiu redukciu pre 9g Servo motor a LEGO stavebnicu. Rozhodca bol prísny – ako inak mikrogramové modelárske váhy. Prusa slicer software nám navrhnutý model v Autodesk Inventore pomohol naslice-ovať. Takto pripravený g-code stačilo užlen nahrať na mikro SD kartu a dať do tlačiarne. Hotový výtlačok bol na stole za necelých 25 minút. Všetky 4 tlačiarne sa rozbehli naplno a ku koncu vyučovacieho bloku sme mali 8 výtlačkov.

Piatok

V piatok nás čakalo záverečné zadanie od pána Černého na PLC program pre manipulátor a pásový dopravník. Systematická práca sa oplatila, a zadanie sa podarilo splniť všetkým skupinkám. Po skončení programovania sa opäť lietalo a fotilo s dronom.

Na záver…

„Tak co kluci, za co chcete být placeni? Za to jak jste čistí, nebo jak jste umazaní?“ to je otázka, ktorá nám všetkým v ušiach zaznela, keď nám p. Černý rozdával diplomy..

Po návrate zo Žamberku sa počet žiakov, ktorí by chceli ísť na vysokú školu zdvojnásobil. A keď som sa vo vlaku opýtal chlapcov, ako sa im takéto vyučovanie pozdávalo, len skonštatovali:

„Táto prax nám dala viac ako školské lavice!“