• Názov projektu:  Turiec do Európy, Európa do Turca 2023

  • Číslo projektu: 2023-1-SK01-KA121-VET-000128910

  • Termín: 06.11.-17.11.2023

  • Počet účastníkov: 8+1

  • Odbor: Hotelová akadémia

  • Miesto: Malta

Osem žiakov z triedy 4.HA sa zúčastnilo od 6.11.2023 do 18.11.2023 Projekt Erasmus+ na Malte. Niektorí z nás leteli prvý krát, čiže už hneď v prvý deň to bol pre niektorých veľký zážitok. Prvé dni sme chodili do jazykovej školy, zlepšili sme si anglický jazyk, našli veľa kamarátov z rôznych kútov sveta a veľmi nás škola bavila. Novej práce v zahraničných prevádzkach sme sa zozačiatku báli, mali sme strach, že sa nám tam nebude páčiť, no opak bol pravdou. V práci bolo úžasne. Obsluhovali sme a niektorí z nás boli na bare a učili sa nové veci. Spoznali veľa nových ľudí a našli úžasné kamarátstva. Práca bola niekedy náročnejšia, ale vďaka úžasnému kolektívu kolegov sme to hravo zvládli. Počas voľných dní sme spoznávali Maltu, ostrov Gozo, Comino a Modrú lagúnu, kde bolo naozaj nádherne, išli sme tam loďou čo bol veľmi veľký zážitok. Navštívili sme aj hlavné mesto Valetta, ….Malta je krásna krajina a niektorí z nás sa tam plánujú cez leto vrátiť!

Prvotné očakávania

Projekt Erasmus+ píše svoju úspešnú históriu na našej škole vďaka spoločnosti KABA Slovensko už takmer 10 rokov. Skupina ôsmich žiakov, tentoraz zo štvrtého ročníka hotelovej akadémie dostala príležitosť zúčastniť sa  od 6.11.2023 do 18.11.2023 zahraničnej odbornej stáže na ostrove Malta.

Kika: „Naše očakávania boli rôzne, bolo to pre nás prvý krát, čo sme mali absolvovať  prax v zahraničí. Takže každý z nás bol nadšený, no bolo cítiť aj mierny strach z nového prostredia. Všetci sme boli zvedaví ako to funguje v iných krajinách. Dúfali sme, že sa  zdokonalíme v angličtine, nadobudneme nové zručnosti v gastronómii, či nadviažeme nové priateľstva.

Prvé dva dni sme absolvovali jazykový kurz  v AClass Academy v Pembroke. Spoznali sme nových ľudí z iných krajín, tým sme získali nové poznatky o ich krajinách, či celkovo o Malte.

Prax na prevádzkach

Všetci sme boli rozdelení do troch prevádzok v Salini Resort: Vecchia Napoli, Olea Restauranta a v časti Qawra : Vecchia Napoli. Pracovali sme v obsluhe, niektorí z nás boli na bare a učili sa nové veci. Martin a Tobias mali napríklad možnosť obsluhovať počas raňajok národný futbalový team Malty. Väčšinou sme pracovali po dvoch alebo troch, čo bolo super, pretože nikto nebol sám. Pracovali sme na ranné a večerné smeny, tým bolo spočiatku náročnejšie si naplánovať voľnočasové aktivity, aby sme sa ich zúčastnili všetci, no vždy nám to nejako pekne vyšlo. Na pracoviskách k nám boli všetci taktiež milí, ústretoví – zažili sme kopu zábavy a naučili sa rôzne veci.

Prepravovali sme sa verejnou dopravou – autobusmi. Na každý týždeň sme dostali kartičku, vďaka ktorej sme do nich mohli nastúpiť. Autobusy na Malte sú veľmi zaujímavé 🙂 zastavujú na mávnutie rukou. Síce máte rozpis ich ciest a časov, no takmer nikdy nechodia podľa nich. Niekoľko krát, sa nám stalo, že autobus meškal viac ako pol hodinu, alebo nám nezastalo niekoľko autobusov po sebe, pretože boli plné. No vždy sme to brali humorne a máme z toho vtipné spomienky.

Počas víkendov sme mali naplánované rôzne výlety. Prvú sobotu, sme navštívili ostrov Gozo, Comino a Blue lagoon. Cestovali sme tam výletnou loďou a na každej zástavke sme mali asi hodinovú pauzu. Spoznali sme novú kultúru, videli kopu krásnych miest a mali sme možnosť sa okúpať v Blue lagoon, čo využilo len niekoľko z nás. V nedeľu sme navštívili Mediterraneo Marine Park, kde sme mali možnosť kŕmiť andulky a korely. Druhou časťou programu, bola delfínia show. Pre všetkých z nás to bol neopísateľný zážitok. Deň sme zakončili v hlavnom meste – Valleta.

Druhý a zároveň aj posledný víkend, sme navštívili Malta National Aquarium, pláž Golden Bay a nákupne centrum The Point Shopping Mall. Bolo to krásne ukončenie celej mobility na Malte.“