Termín: 11.3.-25.3.2017
Miesto: Dudley, Veľká Británia
Odbor: SPŠ Martin – technické lýceum
Počet: 10 študentov + 1 pedagóg

LÝCEISTI NA PRAXI VO VEĽKEJ BRITÁNII

V rámci projektu Erasmus + „Turiec do Európy, Európa do Turca“ absolvovalo desať žiakov 3. ročníka odboru technické lýceum so sprevádzajúcou osobou M. Šturmovou svoju povinnú dvojtýždňovú prax v Dudley College. V čase od 11.3. do 25.3. 2017 nadobúdali nielen nové poznatky z oblasti IT, ale spoznávali aj históriu, kultúru, zvyky a rodinné prostredie tejto krajiny.

Dudley je veľké mesto vo West Midlands v Anglicku, 17 km na severozápad od Birminghamu. Pôvodne obchodné Dudley sa stalo jedným z miest, kde sa zrodila priemyselná revolúcia. V 19. storočí vyrástlo v priemyselné centrum (výroba železa, ťažba uhlia a vápenca). Zaujímavosťou je, že tu bola vyrobená kotva do slávneho Titanicu, vážiaca takmer 15 ton. Medzi turistické atrakcie mesta patrí Dudley ZOO, hrad Dudley, skanzen Black Country Living Museum a historické trhovisko.

Odborný program bol zameraný na tvorbu algoritmov, rozvoj logického myslenia a programovací jazyku Python. Amol Kshatriya, náš lektor, viedol hodiny nielen profesionálne, ale aj veľmi zaujímavo, s dôrazom na logiku, nie na programovací jazyk. Riešené problémy boli z bežného života, blízke každému. A tak bol celý kurz prínosom pre všetkých účastníkov, nielen pre žiakov so zameraním na informatiku.
Vyriešením zadaného problému, spoluprácou v skupine a prezentáciou riešenia posledný deň v škole žiaci v praxi preukázali nadobudnuté vedomosti a zručnosti a získali certifikáty o úspešnom absolvovaní kurzu programovacieho jazyka Python v anglickom jazyku.

Po návrate domov žiaci na hodine programovania prezentovali nielen svoje riešenia zadaných úloh žiakom 2. ročníka technického lýcea, ale podelili sa s nimi aj o svoje dojmy a skúsenosti z pobytu vo Veľkej Británii.

Okrem odborného programu sme počas pobytu absolvovali aj výlety a exkurzie. Navštívili sme jeden z najpozoruhodnejších skanzenov vo Veľkej Británii – Black Country Living Museum. Prezreli sme si pôvodné dobové domy, obchody, priemyselné budovy z mestských štvrtí Dudley, Sandwel, Walsall a mesta Wolverhampton (oblasť známa ako „Black Country“) a exponáty, ktoré sa v tejto oblasti vyrábali, ochutnali tradičné anglické „fish and chips“.
Jeden deň sme strávili v Stratford Upon Avon – v meste významného anglického spisovateľa, dramatika a herca, Williama Shakespeara. Počas 90-minútovej autobusovej prehliadky „Hop-On-Hop-Off-Tour“ s výkladom sme mohli vidieť a dýchať atmosféru najvýznamnejších miest tohto čarovného historického mestečka.
V návštevníckom centre továrne Cadbury na výrobu čokolády sme nielen spoznali históriu, výrobu a kúzlo Cadbury cukroviniek, ale ich aj ochutnali.
Niekoľkokrát sme navštívili aj druhé najväčšie mesto Anglicka, Birmingham. Mesto sa preslávilo ako hnacia sila Priemyslovej revolúcie vo Veľkej Británii, čo sa odrazilo aj v jeho pomenovaní – „továreň sveta“ alebo „mesto tisícich remesiel“.

Vďaka profesionálne pripravenému projektu pracovníkmi K.A.B.A. Slovensko, ústretovému a priateľskému prístupu nášho lektora a ďalších zamestnancov Dudley College, najmä Rachel Jevons a Emma Hockley z International Office, ostanú dva týždne strávené v Anglicku v našej pamäti navždy ako veľmi pekná a zmysluplná spomienka.

Autor: RNDr. Miroslava ŠTURMOVÁ

Z ÚČTU ZRUČNOSTÍ:

– napísali študenti mobility svoje postrehy a zážitky

Dnes sme boli prvý krát v škole, dostali sme nejaké základné info, spravili testy na zhodnotenie našej angličtiny a dostali sme karty na autobus. Ako celá skupina sme sa rozhodli, že hneď naše karty využijeme a pôjdeme do Birminghamu. Išli sme na autobus 126, ktorý nás mal do Birminghamu odviesť, ale táto 126-tka išla na druhú stranu, čiže sme skončili vo Wolverhamptone… tak sme aspoň navštívili obchodné centrum, najedli sa v mcdonalde a išli sme „domov“. Aspoň že autobus odtiaľ sme už trafili.

V nedeľu cez voľný deň sme sa všetci rozhodli ísť do pre nás obrovského nákupného centra s názvom Merry Hill. Ak mám pravdu povedať, mali sme celkom veľký problém s orientáciou, ale všetko sme nakoniec zvládli na jednotku. Ďalší deň – pondelok, sme už išli prvý krát do školy, tam sa nedialo nič zaujímavé, len nejaké formality a veci okolo toho, okrem iného sme dostali aj akúsi kartičku do Dudley školy a neskôr aj buspass, vďaka ktorému môžme odteraz všade cestovať zadarmo, čo je super.

Dnešný deň bol o niečo kľudnejší ako predošlý (včera sme sa namiesto Birminghamu previezli do Wolverhamptonu, ale aj tam bolo pekne). Dnes sme sa zoznámili s učiteľom informatiky. Po našom prvom registrovaní ako študenti sme sa začali venovať princípom programovania. Pán profesor nám rýchlo dokázal, že nie počítač je inteligentný, ale to my a náš mozog stojí za vytvorením všetkých procesov, ktoré počítač vykonáva. Potom sme v skupinách pracovali na pár logických úlohách.