Termín: 11.3.-25.3.2017
Miesto: Dudley, Veľká Británia
Odbor: OA Martin – obchodná akadémia
Počet: 10 študentov + 1 pedagóg

DVOJTÝŽDŇOVÁ ZAHRANIČNÁ ODBORNÁ PRAX V DUDLEY COLLEGE

Projekt Erasmus + pod názvom „Turiec do Európy, Európa do Turca“ umožnil desiatim žiačkam 3. ročníka odboru obchodná akadémia s profesorkou Margitou Vörösovou absolvovať ich povinnú dvojtýždňovú prax na vyššej odbornej škole Dudley College vo Veľkej Británii, kde naši študenti boli už po tretíkrát. V dňoch 11. – 25. marca 2017 si zdokonalili svoje kompetencie v bežnej i odbornej angličtine, získali praktické poznatky zo základov podnikania v Spojenom kráľovstve, no oboznámili sa aj s históriou, kultúrou, zvykmi a hlavne rodinným prostredím v anglických hosťovských rodinách. Zaujala ich aj samotná škola a jej perfektná vybavenosť pre vzdelávanie sa vo zvolených odboroch.

Dudley je pôvodne obchodné mesto, no postupom času sa pretransformovalo na priemyselnú oblasť. Dôkazy toho sme mali možnosť vidieť v Black Country Living Musuem s expozíciou ťažby uhlia v bani, či ukážkami z výroby železa a i. Okrem výstavy automobilových a ukážkou údržby historických vozidiel – veteránov sme sa dozvedeli, že tu vyrobili aj kotvu pre Titanic. Mali sme tiež možnosť pozrieť si miestnu zoologickú záhradu, oboznámiť sa s históriou šľachtického rodu Dudley i osudmi majiteľov hradu, či potešiť sa z jarnej výzdoby okolitých parkov.

Náplňou praxe bolo aktívne využiť znalosti anglického jazyka pri komunikácii s anglickými študentmi 1. a 2. ročníka podnikania v Dudley College a zamerať sa na oboznámenie s britskými osobnosťami sveta obchodu a podnikania a čo stojí za ich úspechom, s cieľmi akadémie Enterprise Academy Petra Jonesa na pomoc talentovaným študentom podnikania, i vlastnosťami podnikateľa. V rámci exkurzie do čokoládovne Cadbury sme mali možnosť vidieť stratégiu a úspešný marketing tejto vyše 100-ročnej firmy. Žiačky získali aj praktické vedomosti pri výbere produktu pre svoje budúce podnikanie, robili tzv. SWOT analýzu produktu (silné a slabé stránky) a prieskum trhu, posudzovali 4P (product, price, place, promotion) svojho produktu, vytvorili vlastnú power-pointovú prezentáciu o ňom a prezentovali ju pred anglickými študentmi a vyučujúcimi, ktorí im kládli odborné otázky. Tiež mali možnosť porovnať svoju prezentáciu s prezentáciou anglických študentov a i. Naše žiačky sa držali dobre a anglickí lektori ich hodnotili veľmi kladne. Zúčastnili sa aj praktickej prezentácie náborovej spoločnosti Adecco, ktorá ich nielen oboznámila s predpokladmi úspešného pracovného pohovoru, ale aj prakticky s nimi prešla celý pohovor. Významnou pomocou bola lektorka podnikania Victoria Greaves, ktorá nielenže odborne usmerňovala žiačky počas celej praxe, ale aj veľmi ocenila ich pokrok v jazyku i v samotnej odbornej komunikácii. Na základe týchto prezentácií žiačky získali aj certifikáty o absolvovaní praxe.

V popoludňajších hodinách skupina absolvovala mnohé zaujímavé výlety i exkurzie. Okrem spomínaného Black Country Living Museum, Dudley Zoo, Dudley Castle a exkurzie do Cadbury World sme videli aj Stratford-upon-Avon, rodné mesto Williama Shakepseara, z typického červeného poschodového vyhliadkového autobusu tzv. Hop-On-Hop-Off si pozreli všetky miesta spojené so životom, tvorbou a rodinou W. Shakespeara, navštívili sme aj jeho hrob v kostole Trinity Church a videli sme historické budovy zachované z tých čias, staré niekoľko storočí. Úplne iný dojem v nás zanechalo druhé najväčšie mesto Anglicka – Birmingham. Zmes architektonických štýlov a starého s novým a hypermoderným mnohých z nás zaskočil.

Rôznorodosť programu i obsahu praxe, zoznámenie sa s novými ľuďmi, kultúrou, kuchyňou, tradíciami, ale i postupmi pri podnikaní zanechali hlboký dojem v každom z nás. Veľká vďaka za to patrí starostlivosti, kvalifikovanému a priateľskému prístupu medzinárodnej kancelárie Dudley College a jej pracovníčok Rachel Jevons a Emme Hockley, lektorke Victorii Greaves i ostatným zamestnancov, no najmä pracovníkom organizácie K.A.B.A. Slovensko, ktorí so záujmom a zápalom pripravili celý projekt. Spomienka na Dudley v nás zotrvá navždy.

Autor: RSDr. Margita VÖRÖSOVÁ

Z ÚČTU ZRUČNOSTÍ:

– napísali študenti mobility svoje postrehy a zážitky

Akonáhle sme prišli, ihneď si nás rozobrali do rodín. Pre nás to bolo o to zvláštnejšie, že sme išli taxíkom a vôbec sme nevedeli na čo sa pripraviť. Vystúpili sme a a boli sme pripravené zaklopať s myšlienkou, že hádam klopeme na správne dvere. Prvý dojem bol naozaj strašný. Ubytovali nás do maličkej izby bez predstavenia a bez wifi. Ale postupom času sa to zlepšovalo, zoznamovali sme sa, rozprávali, dali im ochutnať slovenské sladkosti a zistili, že sme sa vôbec nemuseli báť.

Dnes sme sa prvýkrát stretli s našou lektorkou Vicky, ktorá nám povedala pár vecí ohľadom kurzu, ktorý na Dudley College vedie. Zoznámila nás s jej študentmi druhého ročníka, ktorý nám povedali o svojich plánoch do budúcnosti a ich plánoch začať vlastné podnikanie. Neskôr nám Vicky povedala niečo o zakladateľovy Enterprise Academy- Peterovi Jonesovi a dostali sme za úlohu v troch skupinkách natočiť video o tom čo pre nás a našu školu znamená podnikanie.

Druhý deň v Dudley College prebehol zaujímavo a vtipne. So študentmi prvého ročníka sme prezentovali vymyslený plán pre pomoc ľuďom v núdzi. Učili sme ich slovenské slová a išlo im to veľmi dobre. Po obede sme išli do počítačovej miestnosti kde sme robili rôzne úlohy, ktoré sa týkali firiem po celom svete a dozvedeli sme sa o nich zaujímavé fakty. Tento deň ma moja rodina pohostila aj ich tradičným jedlom Fish&chips.

V nedeľu sme mali voľno, no celá skupina sme sa rozhodli ísť do Birminghamu. Boli sme len v obchodoch čo ma dosť mrzí, lebo to mesto vyzerá architektúrou veľmi pekne. V pondelok sme boli v škole. Učili sme sa o marketingu a marketingových stratégiách. Dostali sme za úlohu v dvojiciach vymyslieť nový produkt, spracovať marketingový plán a spraviť o tom prezentáciu. Zo začiatku sa mi to zdalo ako veľká výzva, ale potom to už bolo zaujímavé. Pomáhali nám aj študenti ekonomiky z Dudley College. V stredu to ideme prezentovať, tak dúfam, že to dopadne dobre.