Je zaujímavé, ako niektorú pandémia zastavila a niektorú naopak na/re-štartovala. V roku 2017 nás oslovilo mesto Martin, či by sme vedeli pripraviť prezentáciu pre hostí z Číny, z partnerského mesta Ningbo. Samozrejme, odpovedal som a o pár dní sme ich privítali v KABE. Výsledkom bolo, že nás pozvali do Ningbo, spolu so zástupcami mesta Martin. A musím povedať, že to stálo za to, mnoho vecí ktoré sme už vtedy videli vôbec nie sú bežné u nás (v Európe) ani dnes. Čo sme zažili popisujeme v samostatnom článku.
Počas návštevy sme sa spoznali s viacerými školami a s jednou z nich bola aj Ningbo Yinzhou Vocational Education Center School, Čína. Dokonca sme s nimi na China-CEEC Education Expo 2017 slávnostne podpísali Memorandum o spolupráci. A pred pár dňami ma kontaktovala Rita Li, ktorá nás sprevádzala školou a prekladala nám počas stretnutia s riaditeľom. Zaspomínali sme na našu cestu výmenou pár fotiek a dnes sme sa spojili videohovorom cez WeChat. (Možno viete, že v Číne nefungujú nástroje ako Zoom, či Google Meet, Facebook, Whatsapp, Viber, Signal, Telegram a podobné… ale vraj im ide Skype).

Niektorí ľudia Vás potešia aj cez obyčajný videohovor. Dnes to bol príjemný rozovor s Ritou Li.

Rita mi na fotke ukazuje laserom vyrezanú postavičku Peppa Pig, ktorej výrobu navrhli, naprogramovali a realizovali žiaci ich školy.

Rita Li je učiteľkou na škole a vie veľmi dobre anglicky. Vzhľadom na časový posun 7 hodín som myslel, že už je neskoro, ale naopak, vravela, že za chvíľu bude mať so žiakmi hodinu a to bolo u nich 17:40 večer. Počas hovoru sme prebrali niekoľko možností spolupráce a vymysleli spoločnú online aktivitu, do ktorej by sme radi zapojili žiakov, pedagógov a aj vedenie škôl z nášho konzorcia. O tom čo to bude Vás budeme informovať. Tak nám držte palce, nech to vyjde.
Martin Kubiš, K.A.B.A.Slovensko