• Projekt:  Erasmus +

  • Termín: 30.09.2019 – 11.10.2019

  • Počet účastníkov: 12 žiakov + 2 pedagógovia

  • Odbor: Hotelová akadémia + Gastro

  • Miesto: Gastronomické zariadenia Lipsko, Nemecko

V dňoch 30.09.2019 až 11.10.2019 sa žiaci III.HA, III.CS-KU-CU a I.N-A zúčastnili v rámci projektu Erasmus +  odbornej praxe v nemeckom meste Lipsko. Skupinu sprevádzali Bc. I. Kellnerová a Mgr. A. Macaláková.

Všetci vykonávali odbornú prax v gastronomických zariadeniach Hotel Travel 24, Hotel und Restorante Don Giovanni, Hotel Best Western, Holländische Mühle, Auerbachs Keller, Thüringer Hof. Počas nej nadobudli nové poznatky z nemeckej modernej a tradičnej kuchyne, mohli porovnať odlišnosti pri podávaní jedál a nápojov a ich príprave.

Vo voľnom čase absolvovali prehliadku mesta Lipsko, spojenú s výkladom jeho histórie a kultúry, ktorú zakončili exkurziou ZOO.  Veľmi ich očarilo hlavné mesto Nemeckej spolkovej republiky Berlín. Mali možnosť nazrieť do východnej a západnej časti Berlína, kedysi rozdeleného Berlínskym múrom, na ktorom zanechali aj písomný pozdrav. East Side Gallery je najdlhšou maliarskou galériou na svete a zároveň najdlhší dochovaný fragment Berlínskeho múru, na ktorom sa nachádza viac ako 100 obrazov od rôznych medzinárodných umelcov. Videli budovu Nemeckého spolkového snemu, pracovne poslancov, ich spoločenské priestory, Brandenburskú bránu, Židovský pamätník, ktorý sa skladá z viac ako 2500 betónových pilierov,  Nemeckú operuHumboldtovu univerzitu, ktorá je najstaršou berlínskou univerzitou.

Ďalej mali možnosť vidieť Berlínsku katedrálu a niekoľko ďalších múzeí na Múzejnom ostrove, ktorý bol zaradený na zoznam UNESCO, Berlínsku radnicu, 368 metrov vysokú Televíznu vežu, ktorá je najvyšším vyhliadkovým bodom v meste a najväčší kostol v meste Berliner Dom. S výškou 116 m a dĺžkou 114 m sa radí medzi najväčšie kostoly sveta.  So zvedavosťou v očiach sledovali vyhliadkové plavby po rieke Spréva (Spree), ktorá preteká Berlínom. Prešli aj centrom bývalého Východného Berlína, námestím Alexanderplatz a centrom bývalého Západného Berlína Kurfürstendamm (skrátene Kudamm).

Žiaci si priniesli nielen pozitívne a vzácne skúsenosti z gastronomických zariadení, ale aj nezabudnuteľné zážitky z exkurzií a pobytu v Nemecku. V jednotlivých prevádzkach si našli nových kamarátov z Talianska, Poľska či Čiech a nadviazali kontakty so zamestnávateľmi gastronomických zariadení, ktorí im ponúkli aj ďalšiu spoluprácu. Podstatné je, že si zdokonalili nielen praktické zručnosti, ale aj svoje jazykové znalosti z anglického, ruského a nemeckého jazyka.

Text: Bc. I. Kellnerová      Foto: Mgr. A. Macaláková, žiaci