• Názov projektu:  Turiec do Európy, Európa do Turca

  • Číslo projektu: 2023-1-SK01-KA121-VET-000128910

  • Termín: 11.03.-22.03.2024

  • Počet účastníkov: 10+1

  • Odbor: Informačné a sieťové technológie (IST)

  • Miesto: Granada, Španielsko

Na začiatok…

Tohtoročná prvá dvojtýždňová mobilita patrila 10 žiakom zo Strednej priemyselnej školy technickej z Martina. 10 žiakov z odboru informačné a sieťové technológie (IST) spolu s ich sprevádzajúcou osobou sa zúčastnili praxe u partnera Arcan Studios v španielskej Granade. Po príchode do Granady, čakala na žiakov prehliadka mesta. Spoznávali okolie, kultúru a neskôr ich čakalo uvítanie na pracovisku, ktoré budú najbližšie týždne navštevovať.

Program Inkscape…

Okrem menšieho uvítania, sa prvý deň učili základy programu Inkspace (grafický editor). Cieľom ich praxe bolo v tomto programe vytvoriť si svoju vlastnú hru, ktorá bude obsahovať všetky základné prvky. Počas dvoch týždňov pracovali s dvoma programami. Na druhý deň už kreslili rôzne postavy a predmety do hry. Postupne si čoraz viacej precvičovali svoje zručnosti v tomto editore a naučili sa lepšie tento program samostatne ovládať. Vytvárali rôzne animácie, tvorili pozadie, rôzne objekty a všetko potrebné pre cestu, po ktorej sa ich postavy museli pohybovať. Keďže na vytvorenie tejto hry mali týždeň, museli sa tomu poriadne povenovať. Na záver dokončovali grafický interface hry, hernú plochu a bloky pre 2D hru.

Program Unity 2D…

Počas víkendu si študenti oddýchli a mohli u nášho partnera pokračovať s učením sa v ďalšom programe. Zoznámili sa s programom „Unity 2D“. V tomto programe mohli svoju hru „posunúť“ na ešte vyšší level. Začali vytvárať funkčnú hru. Najprv sa s programom zoznámili a neskôr im ich mentor ukázal ako dajú svoju hru, ktorú si vytvorili do tohto programu. Prvý deň sa naučili ako vytvoriť funkčné tlačidlá a ako pridať obrázok do tohto prostredia. Ďalší deň vytvorili herné prostredie s prekážkami, pridali postavičke kosti , pomocou ktorých ju rozpohybovali. Postupne začali animovať pohyby, neskôr navrhli ovládanie týchto postáv. Vytvorili kolízie pre hlavnú postavu a posledný deň svoju hru dokončili, postavičkám dali život a spravili cieľ, po ktorom sa hra ukončí.

Vo svojom voľnom čase spoznávali španielsku kultúru, trávili čas so svojimi spolužiakmi či navštívili miestne zaujímavé miesta. Okrem návštevy múzea ich čakala návšteva Alhambry – stredovekého komplexu palácov, ktorý stojí za to určite vidieť.

Odísť v marci do slnečnej Granady na dva týždne, počas ktorých sa naučíte novým zručnostiam, ktoré doma nepoznáte je úžasný zážitok. My dúfame, že sa študentom v Španielsku páčilo a odniesli si nezabudnuteľné zážitky, na ktoré nezabudnú.