Prvý októbrový deň priniesol pre 11 žiakov z odboru mechatroniky jedinečný zážitok. Čakala ich  prax na českej škole v Jičíne. Keďže dorazili až v poobedných hodinách, ich prvou „úlohou“ bolo rýchlo sa ubytovať, posilniť sa a tí, ktorí mali ešte dostatok energie, sa vybrali spoznávať mesto Jičín.

Niečo o praxi…

Nasledujúci deň ich čakala ranná návšteva školy, kde sa naučili programovať Arduina a pracovať s LCD displejom. Poobede na nich čakala večera a príjemná prechádzka mestom. Ďalšie dni v týždni strávili na škole, kde sa venovali elektrickým zapojeniam, programovaniu loga pre PLC a práci s pneumotormi v programe Fluid SIM, ktorý neskôr aplikovali v praxi. Experimentovali aj s 3D tlačiarňou, ktorá bola pre niektorých novinkou, umožňujúc im vytvárať vlastné hrnčeky alebo knihy. Večer na nich čakala návšteva jičínskej hvezdárne.

V rámci hodiny informatiky absolvovali prednášku o bezpečnosti na internete. Študenti sa naučili, ako identifikovať IP adresu a ako ju aj zabezpečiť. Okrem toho spoznali fungovanie firewallu a prostredníctvom simulácie si osvojili ovládanie vlastného servera. Experimentovali aj s pneumotormi, dôkladnejšie spoznali súčiastky a venovali sa programovaniu Lega, pričom si mohli zostaviť vlastné lego autíčko a naučiť ho základné pohyby a reakcie na prekážky pomocou snímača.

Voľný čas…

Okrem praktického cvičenia mali študenti príležitosť zažiť rôzne exkurzie. Firma Deprag im predstavila svoje výrobky a výrobné stroje, nasledovala exkurzia do pivovaru, kde mohli sledovať výrobu piva. Nechýbala ani návšteva Škodovky v Mladej Boleslavy s múzeom a showroomom, kde si mohli vyskúšať najnovšie modely od značky Škoda. Samozrejme, nechýbala návšteva Prahy a prachovských skál.

Okrem praxe žiaci zažili množstvo exkurzií a výletov so svojimi spolužiakmi, na ktoré budú vždy spomínať s úsmevom na tvári.