Počas našej pracovnej cesty na 4th China-CEEC Educational EXPO 2017 (4. Edukačné Expo Čína a krajiny Stredovýchodnej Európy 2017) sme mali bohatý program. Jedným z bodov programu bola návšteva strednej školy Yinzhou Vocational Education Center School, s ktorou sme počas oficiálneho ceremoniálu podpísali Memorandum o spolupráci (na fotke vidno ako podpisujeme). Bol som taký nervózny, až sa mi klepala ruka a teda ani nechcem vidieť ten kostrbatý podpis.
Na škole nás čakal veľký banner, ktorý na striedačku v čínštine a angličtine ukazoval K.A.B.A. a my, ctení hostia, sme nasledovali sprievodcov na stretnutie s pánom riaditeľom Lou Menghongom. Vo veľmi pekne zariadenej kancelárii sme mali krátke stretnutie po ktorom nasledovala prehliadka školy. Musím povedať, že školu majú pekne zariadenú a to dekoračne aj technologicky a aj keď priestory neboli nové, boli čisté a usporiadanie budov dával zmysel. Trochu mi to pripomínalo časy mojej mladosti. Videli sme stroje na obrábanie kovov, ale aj 3D tlačiarne a v mojej hlave už behali myšlienky, kde ako a s kým by sme to vedeli prepojiť u nás doma.

Na privítanie svietil banner, na ktorom aj po anglicky aj čínsky svietila K.A.B.A.

Náš sprievodca Charles Xiao, ktorý pôsobí v diplomatických službách spolu s miestnou učiteľkou Ritou Li nás previedli areálom a bolo vidno, že sa prezentujú aj mnohé športové úspechy žiakov. Okrem toho, hoci sme boli blízko centra veľkomesta (Ningbo má vyše 9 miliónov obyvateľov) nebola škola nalepená na paneláky, ale bolo okolo nej dosť voľného priestranstva s parkom, čo ma pozitívne prekvapilo. Celý koncept do seba zapadal a nevadilo nám ani daždivé počasie počas našej návštevy.
Verím, že sa nám podarí naplniť aj Memorandum zahájením aktivít, hoci, takto na diaľku je to z vlastných prostriedkov veľmi náročné. Ale ako sme ukázali, dá sa to. Zatiaľ sa pokúsme nájsť online formy spolupráce a uvidíme, možno sa jedného dňa vrátime so žiakmi a pedagógmi.
Martin Kubiš, K.A.B.A.Slovensko