23. februára sa v Martine uskutočnil 1. ročník barmanskej súťaže “ TURIEC International Bartender Cup 2023″. Toto podujatie sa rozhodla usporiadať škola, s ktorou už niekoľko rokov spolupracujeme – Stredná odborná škola obchodu a služieb Martin,  v spolupráci s partnermi súťaže, medzi ktorými bolo naše združenie K.A.B.A. Slovensko.

Súťaž prebiehala v priestoroch Hotela Turiec. Celkovo sa na súťaži zúčastnilo 12 škôl nie len zo Slovenska. Na súťaž prišli žiaci zo škôl zo Španielska, Poľska či Českej republiky. V ranných hodinách si súťažiaci vyžrebovali poradie a mohlo sa odštartovať prvé kolo.

Príprava nápojov

Povinnou ingredienciou každého nápoja bola borovička Juniperus a nesmeli chýbať ani sirupy od značky MONIN. Borovičku sme poslali našim španielskym priateľom na ochutnávku a museli uznať, že borovička bola výborná. Študenti si taktiež mohli zo sebou doniesť vlastnú Home Made surovinu. Súťažiaci súťažili po dvoch v časovom limite 6 minút. Žiaci mali vždy 10-15 minútovú prípravu aby si pripravili všetko, čo na výrobu a dekoráciu svojho drinku potrebujú. Celkovo súťažilo 20 súťažiacich a musíme uznať, že sa bolo na čo pozerať. Drinky okrem toho, že krásne vyzerali, tak aj perfektne chutili. Taktiež prezentácia drinkov bola veľmi kreatívna. Mohli sme vidieť prácu so suchým ľadom, zadymovanie, zaujímavé zdobenie drinkov či svetelné efekty. Taktiež sme videli rôzne podnosy, moderné sklo či dokonca šálky. Okrem chuti, ktoré hodnotila porota skúsených barmanov, komisári z barmanskej asociácie a sponzori súťaž, sa hodnotil a výzor a prezentácia nápoja.

Počas čakania na výsledky, sme mali zaujímavú prezentáciu a ochutnávku produktov spoločnosti OLD HEROLD. Taktiež sme zažili barmanskú show – flairing či prípravu hamburgera na veľkoplošnom grile.

Na prvom mieste sa obsadila žiačka zo SOŠ OaS MT s názvom drinku Okno do sveta. Druhé miesto obsadila študentka hotelovej akadémia EDUCO Námestovo s nápojom Smile. Na poslednom treťom mieste sa obsadila študentka z Poľska s nápojom Spaicy Quenn.

Veríme, že súťaž sa páčila tak ako súťažiacim, tak aj ostatným organizátorom, sponzorom a partnerom. Súťažiacim srdečne gratulujeme a tešíme sa na 2. ročník TURIEC International Bartender Cup!!