Termín: 6.3.-19.3.2016
Miesto: Plymouth, Veľká Británia
Odbor: SPŠ Martin – logistika
Počet: 8 študentov + 1 pedagóg

Ako študenti 3.ročníka SPŠ Martin odboru logistika sme mali tento rok možnosť zúčastniť sa v rámci projektu ERASMUS+ súvislej praxe v anglickom meste Plymouth. Samotnej praxi predchádzal výber na základe znalostí anglického jazyka a v spoločnosti K.A.B.A sme absolvovali bilanciu kompetencií.

S blížiacim sa termínom odchodu do Anglicka sme sa tešili aj báli zároveň. Rýchlo sme nakupovali posledné potrebné veci a so stiahnutými žalúdkami kývali rodičom z odchádzajúceho autobusu. Cesta bola síce dlhá, ale veľmi pohodlná. Letecká spoločnosť Ryanair ako aj anglické autobusy National Express nás milo prekvapili a tak sme šťastne pricestovali do mesta Plymouth.

Plymouth je nádherné anglické mesto na pobreží Atlantického oceána s množstvom prekrásnych zákutí a zaujímavých pamiatok. Prax i ubytovanie nám v anglických rodinách zabezpečila anglická organizácia Tellus. Bývali sme vo dvojiciach, čo nám pomohlo prekonať prvotný strach z cudzieho prostredia a jazykovej bariéry. Navyše naše hosťujúce rodiny boli veľmi priateľské a milé.

Samotnú prax sme vykonávali v Agryle centre, ktoré zastrešuje logistickú činnosť pre futbalový štadión a futbalový klub Agryle Plymouth. Vypracovávali sme úlohy z oblasti marketingu, administratívy a logistiky pod vedením odborníkov z Anglicka aj USA. Naše práce sme následne prezentovali v anglickom jazyku. V rámci praxe sme absolvovali exkurziu Royal Mail, kde sme mohli vidieť procesy súvisiace so spracovaním a triedením pošty.

Vo voľnom čase sme sa zúčastnili poznávacieho výletu do blízkeho mesta Totnes a denne spoznávali pamiatky a krásy mesta Plymouth. A čo nás prekvapilo? Vodiči autobusov boli vždy usmiati, ochotní a milí. Veľmi pekne vyzerali žiaci a žiačky idúce do školy v rovnošatách. Kým my sme nosili zimné bundy, stretávali sme ľudí v krátkych nohaviciach, sandáloch, alebo deti v kočíkoch bez čiapok, len v dupačkách. V Anglicku sa striktne dodržiava večierka a zákaz alkoholu pre mladistvých. Keď nemáte osemnásť rokov, nielen že Vám alkohol nepredajú, ale pred každým podnikom stojí ochranka, ktorá Vám vek skontroluje a dovnútra Vás nepustí. Zároveň Angličania nadovšetko dbajú na bezpečnosť. Zažili sme uzavretie hlavnej ulice v Plymouth, pretože z veľkej plazmy, ktorá je pri nej umiestnená a volá sa BIG SCREEN, pri búrke odletel úlomok. Všetky autobusy aj autá boli presmerované, námestie bolo ohradené páskou a ihneď boli cestujúcim k dispozícii ľudia, ktorí ich nasmerovali na najbližšiu zástavku autobusu. Samozrejme sme sa nevyhli ani nákupnej horúčke a tak nás s dátumom návratu okrem smútku z odchodu trápila aj váha našich kufrov. Tu nám pomohla K.A.B.A, ktorá nám objednala do lietadla jednu batožinu navyše.

Prax v Anglicku bola pre nás veľkou skúsenosťou a neskutočným zážitkom. A aj keď je to už viac ako mesiac, čo sme sa vrátili, stále sa nám cnie.

Autor: študenti SPŠ Martin