Termín: 4.4.-18.4.2016
Miesto: Valencia, Španielsko
Odbor: kozmetik, kaderník
Počet: 10 študentov + 1 pedagóg

Každý rok tisíce mladých ľudí túži opustiť svoj domov a ísť študovať alebo pracovať do zahraničia. Nám študentkám S.O.Š. Obchodu a Služieb v Martine – odbor kozmetik a kaderník sa tento sen splnil vďaka projektu Erasmus+ ktorý je podporovaný EÚ a zrealizovali sme ho prostredníctvom spoločnosti KABA. Dokopy sa nás zúčastnilo 11, spolu s pani profesorkou Mgr. Jankou Miľanovou. 4.4.2016 sme odštartovali našu dvojtýždňovú prax v Španielsku.

Stretli sme sa v noci pred železničnou stanicou v Martine a autobusom sme cestovali do Viedne na letisko. Z Viedenského Schwechatu sme leteli priamo do španielskej Valencie. Po prílete nás čakalo nie veľmi príjemné počasie, ktoré pretrvávalo aj ďalšie dva dni. Naša prvá cesta viedla do hosťovských rodín kde sme boli privítané s otvorenou náručou. To isté nás čakalo aj na nových pracoviskách – kaderníckych a kozmetických salónoch. Naši vedúci aj kolegovia boli vždy milí a ochotní pomôcť keď sme to potrebovali. Aj napriek jazykovej bariére bola spolupráca medzi nami bezproblémová. Každé ráno sme chodili do práce s úsmevom na tvári a očakávaním čo nové nám prinesú ďalšie dni. Počas voľných dní sme absolvovali návštevu múzea umenia a vedy Ciudad de las Artes a podmorského sveta Oceanografic. Tu sme videli veľa zaujímavých vecí avšak najviac nás zaujala delfínia šou. V rámci programu ktorý pre nás prichystali v Esmovii (hosťovskej agentúre) sme mali možnosť vidieť historické pamiatky, objavovať krásy mesta, užívať si slnečné chvíle na pláži a taktiež si vyskúšať vlastnoručne pripraviť typický španielsky drink, ktorý sa nazýva Sangria.

Španielsko nás upútalo svojou odlišnosťou, krásnym prostredím a inou mentalitou ľudí, ktorý tam žijú. Pár krát nás dokonca pobavili aj dopravné situácie (ne)skúsených šoférov a chodcov, keďže sa navzájom nerešpektovali. Spoznali sme tam veľa nových, zaujímavých ľudí či už počas výletov alebo na našich pracoviskách. Keby sme mali možnosť, určite by sme si tento výlet ešte raz s radosťou zopakovali.

Na záver by sme v mene všetkých dievčat chceli poďakovať spoločnosti KABA za túto skvelú, dvojtýždňovú pracovnú príležitosť a možnosť zúčastniť sa tohto projektu. Aj napriek pár nepríjemným situáciám sme sa všetky zhodili na tom že to bol veľmi príjemný zážitok a hlavne dobrá skúsenosť do života.
Špeciálne poďakovanie patrí našej pani profesorke, ktorá to s nami zvládla aj keď nie vždy to mala jednoduché.

Autorky článku a textu : Nikola Urbanová, Andrea Chomisteková III. T-G-KZ

NAPÍSALI O NÁS

Článok v turieconline.sk: https://www.turieconline.sk/spravy/clanok/2451-prax-v-spanielsku-skola-zivota