Termín: 10.10.-24.10.2015
Miesto: Momperone, Taliansko
Odbor: hotelová akadémia, kuchár, čašník, cukrár
Počet: 14 študentov + 2 pedagógovia

TALIANSKE DOBRODRUŽSTVO S PROJEKTOM ERASMUS+

Pred niekoľkými dňami, študenti S.O.Š. Obchodu a Služieb úspešne ukončili už tretí turnus programu „Turiec do Európy, Európa do Turca“. Jedná sa o projekt Erasmus+, ktorý je financovaný zo zdrojov EÚ. Veľké poďakovanie patrí spoločnosti K.A.B.A. ktorá pre nás tento projekt pripravila.

Do projektu sa tento krát malo možnosť zapojiť 14 študentov gastronomického zamerania: hotelová akadémia, kuchár, čašník, cukrár. O projekt je veľký záujem, preto výber študentov prebieha formou ústnych pohovorov, ktoré sú realizované v Anglickom jazyku a vedie ich Mgr. Martin Kubiš.

Prvé dva týždne pred odchodom študenti absolvovali kurz s názvom „bilancia kompetencií“. Odborná lektorka Ing. Mária Kubišová študentom pomáhala pútavou formou zistiť aký typ osobnosti sú a na aký typ profesionálneho zamerania sa do budúcnosti hodia. Verím, že to študentom pomôže v ich budúcom kariérnom napredovaní.

Po ukončení všetkých teoretických príprav, mohla konečne nastúpiť prax a tak trochu aj praktická skúška pre pedagogický dozor, ktorý tvorili Bc. Monika Ďuríková a Mgr. Janka Miľanová. „Ako zvládnu cestovanie lietadlom a dva týždne praxe v zahraničí s tlupou teenagerov?“ bola otázka ktorej odpoveď mohli zistiť až o dva týždne.

Naša cesta začala v Martine, na autobusovej stanici, odkiaľ sme cestovali mikrobusom do poľského mesta Krakow. Z Krakowa sme mali priamy let do Milána – Bergama. Pre väčšinu študentov už cestovanie bolo zážitkom, pretože mali možnosť letieť lietadlom po prvýkrát v živote.

Z Milána cesta pokračovala mikrobusom, ktorý nás bezpečne odviezol do agroturistického strediska Casa dell Aglio v Momperone. Momperone je maličké mestečko, ktoré sa nachádza v hornatom teréne a je obklopené nekonečnými vinicami. Nachádza sa tu aj jeden z najväčších golfových areálov v Európe. Hneď po príchode sme sa zoznámili s personálom a majiteľmi usadlosti, ktorí nás srdečne privítali. Po veľkej porcii talianskeho jedla sme sa ubytovali a mohli nabrať sily do nového dňa.

Hneď v nasledujúci deň začala pre študentov dvojtýždňová prax. Mali možnosť nahliadnuť do tajov tradičnej talianskej gastronómie, aktívne sa zúčastňovať pri príprave talianskych pokrmov. Pani Gemma Delucchi, majiteľka usadlosti, nám ukázala ako sa robí pravá talianska pizza,cestoviny na rôzne spôsoby a samozrejme aj originálne talianske Tiramisu. Študenti sa dorozumievali v Anglickom jazyku, ale okrem toho sa snažili učiť rozprávať aj po taliansky. Každý študent si tu mohol vyskúšať prácu kuchára, ale aj prácu čašníka. V obsluhe pod vedením pani majsterky Bc. Moniky Ďuríkovej skúšali nové druhy prestierania stolov a priučili sa niečomu novému.

Pomedzi prácu sme stihli aj tri krásne výlety do Stresy a do veľkomiest Milána a Janova. Mesto Janov nás ohúrilo obrovským prístavom, prekrásnymi loďami, nádhernou architektúrou z ktorej sálala slávna minulosť. Tu sme obdivovali sochu slávneho Janovského rodáka Krištofa Kolombusa, hlavné námestie s prekrásnou fontánou- Piazza de Ferrari, katedrálu San Lorenzo. V Miláne sme sa nevedeli vynadívať na Milánsky dóm, prekrásnu Galleriu Vittorio Emanuel, kde sa nachádzajú obchodné domy slávnych dizajnérov ako aj prvý obchod Prada. Upútala nás aj svetovo známa opera La Scala.

V rámci posledného výletu sme absolvovali návštevu mesta Stresa, ktoré je vychýreným strediskom cestovného ruchu. Tu sme mali v pláne navštíviť Borromeove ostrovy, situované na jazere Lago Maggiore. Názov dostali po aristokratickej rodine, ktorá ich vlastní od 16. Storočia. Len tí najlepší architekti a záhradníci mohli realizovať budovanie ambiciózneho projektu spomínanej rodiny. Ostrovy Isola Bella a Madre boli premenené na luxusnú rezidenciu, len ostrov Isola dei Pescatori, ktorý sa volá po storočia starej rybárskej tradícii a komunite mohol pokračovať v ich tradičnom spôsobe života. Napriek tomu, že spomínaná destinácia sa nachádza tesne pod Alpami, v blízkosti hraníc so Švajčiarskom, prekvapí svojich návštevníkov príjemnou teplou klímou.

„Taliansko nám bude veľmi chýbať. Nielen príroda a okolie, ale najmä ľudia, ktorých sme spoznali. Každému, kto má možnosť dostať sa na program Erasmus+ odporúčame jediné – skúsiť to a nebáť sa, pretože „risk je zisk“. Počas praxe v zahraničí sa dá nadobudnúť iný pohľad na život, vidieť rozdiel kultúr, ale hlavne spoznať cudziu krajinu a priučiť sa nový jazyk, nové veci. Naša výprava do neznáma mala veľký úspech. Pre všetkých z nás to bol veľký zážitok. Projekt Erasmus+ dal každému veľa do života. Rady by sme sa sem niekedy v budúcnosti vrátili.“
Dominika B. – 3.HA , Lenka K -2.HA.

Taliansko je krajinou rôznorodosti a krásy zároveň, my sme sa však zamerali na gastronómiu a cestovný ruch tejto krajiny, nakoľko táto sféra je zároveň aj predmetom štúdia na našej strednej odbornej škole. Študenti mali výnimočnú možnosť vidieť a zažiť rozdielnosti kultúr, rozdiely v gastronómii a službách, priučiť sa novým veciam z gastronómie, spoznať nových ľudí a možno získať aj iný pohľad na život. Zahraničná prax do Talianska mala úspech, pre všetkých to bol veľký zážitok.

Vďaka spoločnosti K.A.B.A. a Mgr. Dušane Lajčiakovej sme mohli aktívne otestovať nástroj pre mobilitu – (zahraničnú prax) a jej uznanie ECVET, ktorý umožní študentom uznanie výsledkov dosiahnutých počas praxe v Taliansku.

A to nie je všetko. To, čo sa študenti v Taliansku naučili, zúročia v druhom polroku naročníkových skúškach. Študenti 3. ročníka hotelovej akadémie budú pripravovať na našej škole pokrmy podľa tradičných receptúr z talianskeho regiónu Piemont.

To, že sa študenti našej školy osvedčili ako veľmi šikovní kuchári v zahraničí nie je len náš subjektívny pocit. Dôkazom je aj pracovná ponuka od majiteľky agroturistickej usadlosti Casa dell Aglio pre jedného z našich študentov. Držíme mu palce, aby v lete mohol absolvovaťsvoju individuálnu prax v prekrásnom prostredí Talianskeho Momperone.

autor: Mgr. Janka Miľanová